Informacje ogólne
Udostępnianie akt może nastąpić do celów:
- służbowych,
- naukowo-badawczych,
- publicystycznych,
- innych.
UDOSTĘPNIANIE AKT STANOWIĄCYCH DOKUMENTACJĘ NIEARCHIWALNĄ
(posiadających wartość praktyczną, podlegających brakowaniu po upływie okresu przechowywania w Składnicy Akt) następuje poprzez:
- umożliwienie podmiotom zainteresowanym albo ich upoważnionym przedstawicielom osobistego zapoznania się z oryginalnymi materiałami lub ich kopiami,
- przekazanie podmiotom zainteresowanym informacji zawartych w aktach w postaci odpowiedzi na zapytanie,
- przekazanie podmiotom zainteresowanym kopii akt lub wyciągu z akt,
- wypożyczenie podmiotom zainteresowanym akt lub ich części.
Akta udostępnia się na podstawie pisemnego wniosku podmiotu zainteresowanego, który powinien zawierać następujące dane:
- imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz adres do korespondencji – jeżeli zgłoszenie składa osoba fizyczna lub jej upoważniony przedstawiciel,
- nazwę i siedzibę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej oraz imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości osoby upoważnionej, której maja być udostępnione materiały – jeżeli zgłoszenie składa osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej,
- wskazanie materiałów lub określenie tematu, którego one dotyczą,
- określenie celu i proponowany sposób wykorzystania udostępnionych materiałów.
Do wniosku załącza się upoważnienie dla osoby, o której mowa w punkcie 1 i 2 oraz zaświadczenie z uczelni w przypadku udostępnienia dla celów naukowo-badawczych.
Wnioski o udostępnienie akt należy kierować na adres:
Wydział do spraw Ochrony Informacji Niejawnych
Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie
ulica Narutowicza 73, 20-019 Lublin
Zgodę na udostępnienie akt:
- dla celów służbowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organom i jednostkom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji lub przez niego nadzorowanym wydaje osoba kierująca pracą Składnicy Akt Komendy Miejska Policji w Chełmie.
- dla celów służbowych prokuratorom, sądom, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich ,Najwyższej Izbie Kontroli, Instytutowi Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, organom administracji rządowej i samorządowej oraz innym podmiotom uprawnionym do uzyskiwania od Policji informacji wydaje w zakresie i trybie wynikającym z odrębnych przepisów określających uprawnienia tych podmiotów i odpowiednie obowiązki Policji Lubelski Komendant Wojewódzki Policji.
- w przypadku udostępnienia kopii lub wyciągów z dokumentów stanowiących zasób Składnicy Akt Komenda Miejska Policji w Chełmie podmiotom wymienionym w punkcie 2 zgodę na udostępnienie wydaje Komendant Miejski Policji w Chełmie.
- innym podmiotom oraz osobom fizycznym zgodę wydaje Lubelski Komendant Wojewódzki Policji /w przypadku akt, które zawierają informacje publiczne, o których mowa w artykule 1 i artykule 7 Ustawy z dnia 06.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej – udostępnienie następuje na podstawie tej ustawy/.
UDOSTĘPNIENIE AKT STANOWIĄCYCH DOKUMENTACJĘ ARCHIWALNĄ
(posiadających wartość historyczną, nie podlegających brakowaniu zgodnie z Ustawą o narodowym zasobie archiwalnym) następuje poprzez:
- umożliwienie zainteresowanym albo ich upoważnionym przedstawicielom osobistego zapoznania się z oryginalnymi materiałami lub ich kopiami,
- przekazanie zainteresowanym informacji zawartych w materiałach archiwalnych w postaci pisemnej odpowiedzi na zapytanie albo w postaci reprodukcji materiałów.
Materiały archiwalne udostępnia się na podstawie pisemnego zgłoszenia zainteresowanego podmiotu, które powinno zawierać następujące dane:
- imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz adres do korespondencji – jeżeli zgłoszenie składa osoba fizyczna lub jej upoważniony przedstawiciel,
- nazwę i siedzibę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej oraz imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości osoby upoważnionej, której maja być udostępnione materiały – jeżeli zgłoszenie składa osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej,
- wskazanie materiałów lub określenie tematu, którego one dotyczą,
- określenie celu i proponowany sposób wykorzystania udostępnionych materiałów.
Do wniosku załącza się upoważnienie dla osoby, o której mowa w punkcie 1 i 2 oraz zaświadczenie z uczelni w przypadku udostępnienia dla celów naukowo - badawczych.
Materiały archiwalne dotyczące osób fizycznych udostępnia się w pełnym zakresie tym osobom do celów własnych, jeżeli nie narusza to prawnie chronionych interesów państwa, jednostek organizacyjnych i obywatel, danych osobowych zawartych w tych materiałach lub innych informacji podlegających ograniczonemu dostępowi.
Materiały archiwalne, o których mowa powyżej, zawierające dane osobowe osób trzecich, udostępniane po anonimizacji tych danych.
Składnica Akt Komendy Miejskiej Policji w Chełmie udostępniając dokumentację dla celów naukowo-badawczych informuje o odpowiedzialności wynikającej z przepisów prawa cywilnego w przypadku wykorzystania wiadomości uzyskanych z udostępnionej dokumentacji w sposób naruszający dobra osobiste osób trzecich.
Akta udostępnia się wyłącznie w siedzibie Składnicy Akt Komendy Miejskiej Policji w Chełmie - ulica Żwirki i Wigury 20.
Udostępnienie materiałów zawierających informacje niejawne następuje zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych.
Szczegółowe zasady udostępniania materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej regulują następujące akty prawne:
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 03.06.2008 r. w sprawie sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach wyodrębnionych (Dziennik Ustaw z 2008 r. Nr 107 pozycja 679).
- Zarządzenie 45 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20.05.2008 r. w sprawie postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w archiwach wyodrębnionych podległych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji lub przez niego nadzorowanych (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 01.07.2008 r. Nr 9 pozycja 42).
- Zarządzenie 920 Komendy Głównej Policji z dnia 11.09.2008 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań w zakresie działalności archiwalnej w Policji (Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Policji z dnia 25.09.2008 r. Nr 16 pozycja 95).